GPS Menu
főoldal
blog
interjúk
Other Menu
fórum
Boby Menu
portfolio
thx
Login Form





Elfelejtett jelszó?

interView Nyomtatás E-mail
Írta: boby   
2006. May 31.

"Sebességeink által különbözünk, ami közös bennünk az csak a magány. Az idő nem telik mindenhol egyformán. A bokámban eltelt egy hónap, a térdemben egy nap, a bordáimban egy óra, a nyelvemen egy perc, a halántékomon csak egy pillanat.”
/ Nichita Stanescu/
 
Image

Nézőpontok vesznek körül bennünket mindenütt, mindent néző-pontok szerint értelmezünk és nézőpontok szerint tájékozódunk is. Az én nézőpontom is egy a sok közül. A diplomamunkám ezt az egyet mutatja be.
Az interjúk, a napló, és a GPS segítségével rögzített utak mind a saját szemszögemből mutatják be: mit gondol a városi a vidékiről és viszont, mit gondol arról, hogy a másik mit hisz róla. Különböző életformák és különböző nézőpontok. A nézőpontok azonban nem objektívek, többnyire telítve vannak előítéletekkel, sztereotípiákkal. Ahhoz viszont sokszor lusták vagyunk, hogy a végére járjunk- vajon igazunk van-e?

Ez a probléma pár évvel ezelőtt  kezdett foglakoztatni, amikor kellemetlen attrocitás ért Pécsett- szinte tesztelésből megkérdezte tőlem egy illető, hogy közért, vagy bolt? Hát, persze hogy közért! Na, én ettől szent pillanattól lettem „bunkó pesti“.
És ez volt az a pillanat is, amikortól elkezdett foglalkoztatni az a kérdés, hogy vajon mit is hisznek egy nagyvárosiról vidéken és viszont? Tényleg lenézi a fővárosi a vidékit? Vagy mindez csak ostoba félreértés?

A diploma ötlete ebből a  személyes problémából indult, és nötte ki magát egy interaktív installációvá, és a hozzá tartozó website-tá. A GPS, mint technológia felhasználása abból az ötletből fakadt, hogy miképpen lehetne ezeknek az utaknak, helyeknek az „idejét“ mérni. Itt adódott ez a megoldás, egy számításon alapuló helyzetmeghatározás objektivitását használtam arra, hogy megmutassak egy szubjektív utat. 

A GPS pikantériája abban is van, hogy nem teljesen pontos- ennek oka ismert- és az értékekhez minden esetben hozzáadódik a helyzet pontatlanságának mértéke is.

Így a GPS olyan lett, mint az emlékezetem- nem minden adata volt abszlolut pontos, mint ahogy nem szoktunk emlékezni sem teljesen pontosan. Évek múlva a GPS által rögzített út lesz az emlék- a pontatlanságával együtt.

A kiindulópont egyrészt az volt, hogy elinduljon egy párbeszéd erről a témáról, és az installáció mellett, de annak részeként internetes fórum adjon helyet a probléma további megvitatásának. A személyes utam mintegy példa arra, hogy milyen az, amikor elég kiváncsiak vagyunk és- hacsak fél napokra is- de észrevesszük és meghallgatjuk a minket körülvevő embereket.

Ahogy előre haladtam az interjúk készítésében, azt vettem észre, hogy nem fővárosi barátaim, ismerőseim mind többen ajánlották fel, hogy hozzájuk is mehetek forgatni, és hogy ők ismernek olyan embert is , aki…

Úgy gondolom, ennél jobb visszajelzés nem szükséges. Gyakran a csodálkozás tárgya az is volt, hogy fővárosi létemre vajon miért foglalkozom én a vidéki emberek problémájával. 

Az interjúalanyok kiválasztása igen egyszerű módszerrel történt- mindegyikük az ismerősöm, vagy annak ismerőse volt. Volt akit egyáltalán nem ismertem, és volt, aki hozzám volt csak köthető.

Törekedtem arra, hogy lehetőleg menjek faluba, kisvárosba, városba, és vidéki nagyvárosba. Így lettek a helyszínek Budapest, Nyíregyháza, Marcali, Abony és Zákány.  

A „mintavételezés“ tehát nem szigorú szociológiai szempontok szerint történt, hanem személye s kapcsolatokon keresztül- bár kétségtelen, hogy zömmel a 18- 29 éves korosztály kap nagyobb hangsúlyt. A végeredmény azonban így is sokszínú és egyben némileg mintakövető is lett.

A kérdések előre rögzítettek és állandóak voltak:

  • 1.Milyenek a városi/vidéki emberek, akikkel együtt nőttél fel ?
  • 2. Mit gondolsz a városi/ vidéki emberekről, (városi esetében a vidékiek, vidéki esetén a városiakról)?
  • 3. Szerinted ők mit gondolhatnak arról a helyről ahol te élsz, vagy azokról az emberekről felnőttél?
  • 4. Miért gondolják ezt, vagy azt?
  • 5. Szerinted elmennek-e a fiatalok, vagy maradnak a városodban/faludban?

Szociológiai problémák, kérdések szubjektív, vizuális- intermediális megközelítése, tudomány tudománytalan feldolgozása- hisz nem történt meg a szigorú szabályok szerinti mintevételezés, stb.

 A projekt tehát két részből áll, egyrészt egy installáció, másrészt egy internetes oldal, amin a projekt dokumentáción kívül egy, a téma megvitatására szolgáló fórum is található.  
A felhasználó az interjúk,
blogbejegyzések és a GPS utak „real time“ és felgyorsított böngészésén kívül aktívan belekapcsolódhat a vitába az intenetes fórumon, amire az interface-en belül van lehetőség.

Fontosnak tartom még, hogy a website alapja egy open source projekt, a „joomla!“ tartalomkezelő rendszer, ami mindenki számára ingyenesen elérhető, segítségével pedig különösebb programozói ismeretek nélkül lehet ilyen website-okat létrehozni, és könnyen működtetni.
 

Jövőbeli elképzelések:

Az interjú adatbázis bővítését, továbbgondolását tervezem, hiszen mind az interface adatbázisa, mind pedig a website egyszerűen bővíthető.

Image 

Utolsó frissítés ( 2006. June 08. )
 
Következő >
  • Magyar
  • English
Who's Online
Jelenleg 1 vendég online